Hírek|

A klímastratégia által kitűzött célok megvalósítása érdekében a készítők átfogó képzési sorozatot szerveztek Zuglóban. Az ősszel induló képzési sorozat három önálló rendezvényből és egy szélesebb kört célzó önállóan elsajátítható tananyagból állt.

Elsőként a Polgármesteri Hivatal, valamint az önkormányzat gazdasági társaságainak és intézményeinek dolgozói vettek részt egy műhelytalálkozón, amelynek részleteit korábbi írásunkból ismerhetik meg. Az esemény fontos célja volt, hogy a klímastratégia átfogó megismerését követően a résztvevők megtalálják a kapcsolódási pontokat a klímastratégia célkitűzései, valamint saját munkájuk és feladataik között.

A képzés második felében a klímavédelmi célok elérése érdekében kidolgozott konkrét intézkedési javaslatok kapcsán a résztvevők közösen feltárták, hogy hogyan lehet az erőforrásokat (pénzügyi, munkatársak szaktudása, külső szereplők és egyéb források) a lehető leghatékonyabban hasznosítani. Emellett meghatározták a legkorábban, akár 2021-2022-ben is megkezdhető gyakorlati intézkedések körét.

A gyakorlati lépések megvitatásán túl a résztvevők számos potenciális együttműködési lehetőséget feltérképeztek, amely támogatni fogja az olyan komplex feladatok megvalósítását, mint például az önkormányzati épületállomány energiahatékonyságának javítása vagy a környezetbarát közlekedési módok erősítése.

A képzés elérte azt a fő célját, hogy a résztvevők a klímavédelmi ismeretek birtokában elkötelezetten vegyenek részt a stratégia saját munkaterületükön történő megvalósításában.

Fotó: Balogh Róbert

Pedagógusoknak szóló képzés

Az átfogó képzési sorozat második alkalma célzottan a kerületi pedagógusoknak szólt, mivel a klímastratégia kiemelt célja „a jelen generáció szemléletváltása és a jövő generáció szemléletformálása”, melynek eléréseben ők is kulcsszerepet játszhatnak.

Az online tréningen több, mint 50 pedagógus vett részt, képviselve az óvodákat, általános és középiskolákat. A képzés célja a Zuglói Klímastratégia fontos témaköreinek megismertetése, valamint a klímavédelemhez és a fenntarthatósághoz kapcsolódó pedagógiai jó gyakorlatok bemutatása és megosztása volt.

Ültetés során fontos lépés a locsolás (Forrás: Bekényi Péter, intézményvezető, Kaffka Margit Általános Iskola)

A klímastratégiát és a kerületi fenntarthatósági projekteket bemutató előadások után a résztvevők párhuzamosan három csoportszobában vettek részt az interaktív műhelymunkában. Korábbi írásunkban részletesen is beszámoltunk a tréning eredményeiről, innen megtudhatják, hogy miként lehet egy iskolának saját erdeje vagy, hogy mi is az a Klíma-Vándortanösvény.

A képzésen a pedagógusok aktivitásának hála mindenki számos pedagógiai jó gyakorlattal, tapasztalattal és ötlettel gazdagodhatott. A beszélgetések és a képzést követő visszajelzések alapján határozott igény mutatkozik a pedagógusok közötti együttműködés és tapasztalatcsere további elősegítésére.

Az örökös ökoiskola zöld átriuma (Forrás: Frekot Erika, ökoiskola koordinátor, Budapest XIII. kerületi Ady Endre Gimnázium)

Döntéshozók a klímavédelemért

A képzési eseménysorozat zárásaként egy döntéshozóknak és döntéselőkészítőknek szóló tájékoztató és műhelymunka alkalom került megrendezésre. Az esemény célja az volt, hogy a klímastratégia gyakorlati megvalósításához szükséges lépések meghatározásra kerüljenek, különös tekintettel a 2021-2022-ben megkezdhető feladatokra.

Kiindulásként Beleznay Éva építész-várostervező, a klímastratégia vezető fenntarthatósági szakértője tartott előadást a hivatal, valamint a gazdasági társaságok és intézmények munkatársai számára szervezett műhelymunka eredményeiről, majd Csikai Mária, a Polgármesteri Hivatal Pályázati Osztályának projekt menedzsere mutatta be az ENES-CE – Zuglói Energiaközösségi Akciók – projekt főbb célkitűzéseit, illetve a Zuglói Közösségi Energia Akció csoport létrehozásának részleteit. Harmadik előadóként Párdi Péter, az ABUD Mérnökiroda fenntarthatósági tanácsadója ismertette a résztvevőkkel a jövő nemzedék környezeti szemléletformálása érdekében megvalósított programokat, így a Klíma Kupát is.

Az esemény második felében a résztvevők a korábbi workshopok eredményei alapján válogatott klímavédelmi intézkedéseket öt témakörben rendezhették sorrendbe. A közös szavazás alapján kiválogatott klímavédelmi intézkedésekkel kapcsolatban kifejthették véleményüket a számukra legsürgősebb teendőkről, melyek előremozdítását minél hamarabb szükséges megkezdeni. Ezek kijelölése azért is kiemelten fontos, mivel a SECAP (Fenntartható Energia- és Klímaakcióterv) felülvizsgálata kapcsán nevesíteni kell 3 mitigációs és 3 adaptációs intézkedést (köztük egy energiaszegénységi témát célzó intézkedést), amelyek már 2024-ig megvalósulnak.

Az esemény zárásaként Szabó Rebeka alpolgármester elmondta, hogy jelentős lépés a klímavédelmi feladatok közös megvitatása, és nagyon örül, hogy többen együttműködően hozzászóltak és aktívan hozzájárultak a tréning sikeréhez. Továbbá megjegyezte, hogy a jövő évi Önkormányzati költségvetés összeállítása során kiemelten fontos támogatni a klímavédelmi intézkedések megvalósítását is.

Szervezők

A Klímastratégia első képzése a Széchenyi 2020 Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program támogatási rendszeréhez benyújtott KEHOP-1.2.1-18-2018-00033 azonosítószámú “Közösen a Zuglói Klímastratégia kialakításáért” című pályázat keretein belül került megrendezésre. A projekt az Európai Unió támogatásával, a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.

A teljes Zugló Klímastratégia dokumentum itt érhető el.

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content