Klímabarát ötlettár|

A régi épületek és a korszerűtlen fűtési rendszerek miatt a magyar háztartások jelentős részének igen magas a fűtésszámlája. Tovább rontja a helyzetet, hogy sok a szigeteletlen, vagy csak részben szigetelt ingatlan régi nyílászárókkal és ezek pótlása, cseréje költséges. Ennek megfelelően épületeink alacsony energiahatékonyságúak, sokszor túlfűtjük őket, amihez rengeteg extra tüzelőanyagot használunk fel, növelve az épületek üvegházgáz kibocsátását. De ha rászánjuk az időt és megpróbálunk tudatosabban fűteni, akkor kiderül, hogy egyszerű, de hatékony megoldásokkal akkor is csökkenthetjük a fűtési számlát és párhuzamosan a káros kibocsátásokat is, ha épp nincs keretünk nagyobb beruházásokra.

Energiapazarló fűtés

Lakóépületeink fűtése és melegvíz-felhasználása az ország primerenergia-igényének közel 33%-át emészti fel. Az európai háztartások energiaigényének kb. 2/3-a csak fűtésre megy el, ami Magyarországon egy régiépítésű ingatlan esetében akár a 200 kWh/(m2év) értéket is elérheti. Kiemelkedő fogyasztók a családi házak és a régi, felújítatlan társasházak, amelyekben értékes energiamegtakarítási lehetőség rejlik. Az egész Unióra igaz, hogy az épületek közel 75%-a nem energiahatékony, ezért fontos EU-s cél az épületállomány energiahatékonyságának javítása és dekarbonizációja. Az intézkedések gerincét a hatékonyabb rendszerek és szigorúbb elvárások alkotják, de jelentős részben építenek az épülethasználók viselkedésének változására és a tudatosabb energiahasználatra is.

Tudatos fűtés

A tudatos fűtés első lépése, hogy meg kell ismerkednünk saját fűtési és melegvíz rendszerünkkel. Távhő, cirkó, konvektor; minden rendszernek megvannak a maga sajátosságai és természetesen a jellemző beállítási, használati hibái is. Gondoljuk végig a mindennapokban alkalmazott beállításokat, hogy mikor és hogyan szoktunk állítani a kapcsolókon, a termosztáton. Lehet, hogy sokszor túl korán vagy túl későn szabályozunk az aktuális hőmérsékleten, vagy túl magasra állítjuk a hőfokot annak reményében, hogy gyorsabban meleg lesz. Általánosan elmondható például, hogy egy rosszabbul szigetelt lakásban is 30 perc alatt hűl le érezhetően a levegő, így lefekvés előtt ennyi idővel nyugodtan lejjebb vehetjük a beállított hőfokot.

Érdemes tudni, hogy ha állandó hőfokra állítjuk a fűtést, amikor otthon vagyunk, akkor fűtési rendszertől függően költségeinknek 2-5%-át is megspórolhatjuk, ha egy fokkal lejjebb vesszük a beállított hőmérsékletet. Pár nap után észre sem vesszük, hogy 24°C helyett csak 23°C van, de máris megspóroltunk egy csomó energiát.

Előfordulhat, hogy megfeledkezünk a fűtés rendszeres karbantartásáról; például radiátorok esetén légtelenítéssel, kazánoknál az iszapleválasztó ellenőrzésével spórolhatunk meg sok pénzt és fejtörést. De tartsuk észben, hogy a nagyobb ellenőrzésekhez mindig szakértőt kell hívni, mert a helytelen beavatkozás sokszor többet árt, mint amennyit használ.

Főleg régi építésű ingatlanoknál gyakori, hogy az ajtók, ablakok mellett beszökik a levegő, vagy huzat alakul ki a padlásajtó, pincelejáró körül. Ezt a klasszikus mécses módszerrel ellenőrizhetjük; szeles időben körbejárunk a lakásban, és a nyílászárókhoz tartva a mécsest könnyen felfedezhető, hogy hol fúj be a szél. A lyukakat szigetelőcsíkkal, huzatfogó párnával tudjuk a legjobban tömíteni, de vastag függönyökkel és falvédőkkel is védekezhetünk.

Egyre több modern megoldás támaszkodik a megfelelő anyagok hővisszaverő képességére. Sok energiát spórolhatunk a fali radiátorok mögé szerelt hőtükör fóliával, ami nem hagyja a falon át megszökni a meleget, hanem visszaveri a radiátor által kibocsátott hőt a helyiség belseje felé. Az ablakokra ragasztható hőszigetelő fólia csökkenti az ablaküvegen keresztül elszökő hőmennyiséget, ami akár sokkal több is lehet, mint egy ugyanakkora falfelületen. A fólia nagy előnye, hogy nyáron is óvja a lakást a túlmelegedéstől. Vannak már hőszigetelő, hővisszaverő festékek is, de ezek még a költségesebb beruházások kategóriájába tartoznak.

Akár felújítást tervezünk, akár kisebb beavatkozásokkal próbálunk energiát spórolni, érdemes figyelembe venni, hogy a fűtés célja elsősorban nem a meleg, hanem a komfort, a megfelelő hőérzet kialakítása. Fontos ismerni a hőérzetet befolyásoló tényezőket, hogy ne csavargassuk feleslegesen a termosztátot, ha a probléma nem a beállított hőfokkal van:

  1. A beltéri levegő hőmérsékletének és a határolófelületek hőmérsékletének viszonya: minél kisebb a különbség a kettő között, annál komfortosabban érezzük magunkat a helyiségben, ezért érdemes a falak, mennyezet, padló irányú veszteségeket csökkenteni és megfelelő fűtési hőfokot tartani, főleg padlófűtés esetén
  2. A levegő páratartalma: alacsony páratartalom esetén hidegebbnek érezzük a levegőt, ezért a száraz levegő is ronthatja a hőérzetet. Párásítás esetén figyelni kell, hogy a túl magas páratartalom is káros lehet és növeli a penész kialakulásának kockázatát.
  3. Huzat: A kellemes hőmérsékletű szobát is hidegebbnek érezhetjük a komfortosnál, ha huzatos. Egyenletes hőmérséklet-beállításokkal, jól szigetelt nyílászárókkal vagy akár az ajtók rendszeres zárásával is védekezhetünk a helyiségekben vagy a helyiségek között kialakuló huzat ellen.

Végül figyeljünk oda a bútorok és használati tárgyaink elhelyezésére. A kanapé mögött megbújó radiátor, a letakart konvektor vagy a szoba távoli, használatlan sarkában lapuló olajradiátor is érdemel némi figyelmet.

Mindenképpen érdemes megvizsgálni, hogy a fenti megoldásokkal hogyan tudjuk gyorsan és hatékonyan csökkenteni ingatlanunk energiaigényét, de hosszútávon meg kell fontolni a szigetelést és nyílászárócserét is, mert ezek általában jelentősebb javuláshoz vezetnek.

Többet szeretne tudni?

Energiaklub Szakpolitikai Intézet és Módszertani Központ: NEGAJOULE 2020 – A magyar lakóépületekben rejlő energiamegtakarítási lehetőségek, 2011 (https://energiaklub.hu/files/study/negajoule2020_pdf.pdf)

https://maradokapenzemnel.blog.hu/2017/10/12/10_1_tipp_a_teli_gazfogyasztasunk_csokkentesere

https://www.epitesimegoldasok.hu/amit-a-kellemes-belteri-kozerzet-eleresehez-tudni-erdemes.html

https://www.nkmenergia.hu/aram/pages/aloldal.jsp?id=817

http://www.nef.org.uk/knowledge-hub/energy-in-the-home/ways-to-save-heat-fuel-at-home

https://www.energy.gov/energysaver/energy-saver

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content