Klímabarát ötlettár|

A méheknek és egyéb beporzó rovaroknak – legyek, darazsak, lepkék stb. – fontos feladatuk van a mezőgazdaságban: a termények beporzását nélkülük nem tudjuk hatékonyan elvégezni. Az európai terménynövények jelentős része a beporzókra támaszkodik, az emberiség élelmiszerellátása pedig 30-35%-ban függ tőlük. Egy német kutatás szerint például egy méhek által látogatott mandulafa háromszor annyit termett, mint egy méhek nélkül, szél által beporzott. A különböző beporzók közül a méhek végzik a legtöbb növény beporzását, nélkülük méz sem lenne kapható az üzletekben.

Az élelmiszerellátás mellett a biodiverzitás fenntartásában is segítenek a beporzó rovarok – a magyarországi flórának kb. 80%-a az ő segítségükkel tud szaporodni.

Veszélyben a méhek

Mára a méh- és pillangófajok tizede veszélyeztett faj, számuk folyamatosan csökken. Ennek egyik fő okozói a mezőgazdaságban használt rovarírtók, vegyszerek, amelyek megmérgezik a beporzókat is. A természetes élőhelyek csökkenése és a monokultúrás termesztés is káros a méhekre nézve, ezek miatt ugyanis azok nem mindig találnak elegendő mennyiségű élelmet. A klímaváltozás hatására eltolódott a virágzási időszak, így amikor a méhek előbújnak a téli búvóhelyükről a fényviszonyok szerinti megszokott időpontban, a virágok már elvirágoztak. Emellett az extrém időjárási viszonyok is csökkentik a méhek túlélési esélyeit.

Hogyan segíthetünk?

A mezőgazdaság átalakulása miatt a méhek a városi parkokban, kertekben egyre könnyebben találnak élelmet. Társasházak, családi házak kertjeiben mi is több eszközzel megkönnyíthetjük a beporzó rovarok életét.

Méh-barát virágok

Tervezzük meg úgy kertünket, hogy lehetőleg tavasztól őszig virágozzon valamelyik növény. Ültessünk méhek által kedvelt növényeket: élénk színű, sűrű virágzatú fajokat, például mézontófüvet, méhbalzsamot, illatos gólyaorrot, és minél több fűszer- és gyógynövényt (kakukkfüvet, levendulát, zsályát, mentát)!

Méhecske hotel

A magányosan élő méhek és darazsak a 2-10 mm átmérőjű, néhány cm hosszúságú, cső alakú lyukakat tudják bölcsőként használni: a lyukakban először nektárt és virágport halmoznak fel, majd erre helyezik petéiket, és sárdugóval zárják le a lyukat. Hogy segítsük ezt a folyamatot, méhecske hotelt – más néven darázsgarázst – helyezhetünk ki a kertünkbe, ablakpárkányunkra.

Ez lehet például egy fatuskó vagy tégla, amelybe megfelelő méretű lyukakat fúrunk, vagy cső alakú anyagokból (pl. nádszálakból) is megépíthetjük. Fontos, hogy minél védettebb legyen a hotel a széltől, csapadéktól, faágak nekiütődésétől.

Vegyszerek kerülése

Gyümölcsfáink, növényeink védelmére lehetőleg ne használjunk permetet, rovarölő szert, hiszen ezek a beporzó rovarok szervezetébe juthatnak. Válasszunk helyette biológiai növényvédő módszereket és szereket – az erjesztett csalánlé vagy fekete nadálytő hatásos például levéltetvek és takácsatkák ellen, míg a mezei zsurló főzete megelőzi a gombás betegségeket. Ha mégis feltétlenül permeteznünk kell a gyümölcsfákat, végezzük ezt este.

Videó egy méhecskehotelről:

Többet szeretne tudni?

https://www.agroinform.hu/allattenyesztes/ma-van-a-mehek-napja-virtualis-tanosvenyen-is-merithetunk-otleteket-a-beporzok-vedelmehez-43695-001

https://www.europarl.europa.eu/news/hu/headlines/society/20191129STO67758/a-mehek-es-mas-beporzo-fajok-csokkenesenek-okai-es-kovetkezmenyei

https://link.springer.com/article/10.1007/s13280-020-01333-9#Tab1

https://www.edenkert.hu/novenydoktor/gyumolcsok-es-zoldsegek/mehek-hasznarol-mez-mehesz/1219/

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content