Klímabarát ötlettár|

Különböző kutatások adatai alapján a divatipar a világ teljes szén-dioxid kibocsátásának 8-10%-át adja, az ipari vízszennyezés kb. 20%-áért felelős (ez főleg Indiában és Bangladesben történik), míg az óceánokban lévő mikroműanyag-szennyezés kb. 35%-a ruházatból származik. Ennek egy része mosáskor kerül a vízbe – a legtöbb mikroműanyag az akril anyagból szakad le.

A pamuttermelés, a műszálas anyagok előállítása, a festés, nyomtatás, majd a szabás, varrás mind nagy munka- és erőforrásigényű folyamatok. Az iparágban dolgozó emberek gyakran embertelen körülmények között, alacsony bérért dolgoznak, és egyes technológiák (például a farmerek koptatása) az egészségükre is károsak.

A környezetterhelést növeli a „fast fashion” termékek iránti megnövekedett kereslet is: a világon az egy főre jutó textiltermelés megkétszereződött az elmúlt 45 évben, azon belül is különösen a poliészter anyagoké. Egyes fast fashion üzletek akár kéthetente lecserélik a teljes árukészletüket, hogy a változó divatot és a vásárlói igényeket lekövessék. A megvásárolt ruhák hamar tönkremennek, és sokan a megunt ruhák helyett az alacsony áraik miatt inkább újat vásárolnak.

Alakítsuk át, használjuk sokáig

Ha tudatában vagyunk annak, hogy a ruhánk előállítása mekkora környezetterheléssel jár, jobban fogunk rá vigyázni. Meglévő, esetleg elszakadt, vagy már kevésbé divatos ruháinkat alakítsuk át, varrjuk meg. Akár új funkciót is adhatunk egy-egy ruhadarabnak – nagy méretű pólóból nyári ruha, szakadt ingből bevásárlószatyor, törött esernyőből strapabíró szoknya válhat. Ha nincs otthon varrógépünk, vagy nem tudunk varrni, a kerületben működő AZTA Közösségi Kézműves és Barkácsműhelyben segítséget kaphatunk, itt varrótanfolyamokat is tartanak.

Csereberéljünk

Ha az átalakításhoz nincs kedvünk vagy időnk, jó állapotú ruháink lehet, hogy másnál gazdára találnak.

Rengeteg lehetőség van megunt ruháinkat továbbadni, vagy használt darabokat vásárolni: használtruha-boltokban, adományboltokban, garázsvásárokon vagy gardróbcserén. Zuglóban kerül megrendezésre rendszeresen a Gardrób Közösségi Vásár, de a kerületben van például a Cseriti Pont Zugló Adománybolt, és nem messze a Swappis Ruhaforgó üzlete. Ezeken a helyeken leadhatunk (pénzért, vagy adományként) ruhákat, és vásárolhatunk is.

Csökkentsük a környezetszennyezést

A meglévő ruhákat mossuk kevesebbet – ha csak egy folt van rajta, mossuk ki kézzel pl. folttisztító szappannal, vagy ha nem túl koszos a ruha, elegendő lehet kiszellőztetni.

Ha mindenképp új ruhát kell vásárolni, keressük az OEKO-TEX vagy GOTS címkéket: ezek a tanúsítványok biztosítják az alacsony környezetterhelést a nyersanyagelőállítás, gyártás és használat során, és az előállításban dolgozók egészséges és etikus munkakörülményeit.

Többet szeretne tudni?

Kiváló gyűjtés a legjobb használt ruha lelőhelyekről

Minden, amit a mikroszál-szennyezésről tudni érdemes

https://www.nature.com/articles/s43017-020-0039-9

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content