Klímabarát ötlettár|

Gyakorlatilag nincs még egy iparág, amelyet a koronavírus pandémia oly mértékben sújtott, mint a globális turizmus: a szektor néhány hét alatt gyakorlatilag megszűnt létezni. Márpedig a turizmus nemcsak fontos gazdasági tényező, de az interkulturális kapcsolatok, az emberiség egymás megismerése iránti vágyának, a világról szerzett tudásának fontos eszköze is. Ugyanakkor valószínűleg nem mondunk újat azzal, ha rámutatunk: a járvány előtt a tömegturizmus a népszerű turisztikai célpontokon, mint amilyen például Velence, Barcelona vagy számos olasz város, zavaró és környezetromboló jelleget öltött. Kezdve magának az utazásnak a környezetre gyakorolt káros hatásával, folytatva az épített és természeti környezet fizikai tönkretételével, vagy az olyan hatásokkal, mint az ingatlan- és albérletárak emelkedése és így a helyi lakosok hátrányos helyzetbe kerülése.

A globális turizmus napjainkra igencsak alapos reformra szorul, ha a fenntarthatóság szempontjából vizsgáljuk. A járvány tehát bizonyos szempontból valószínűleg olyan változásokat (például a belföldi turizmus térnyerése) kényszerít ki, amelyek a fenntarthatóság szempontjából egyébként is kívánatosak voltak.

Utazásaink környezeti hatása

Amikor utazunk, jó eséllyel akár hatalmas ökológiai lábnyomot hagyhatunk magunk után. Mindjárt ott van maga az utazás mozzanata: különösen a légi közlekedés és a személyautó kibocsátása ró elképesztően nagy megterhelést bolygónkra. Ezen közlekedési módok helyett alternatívaként leginkább a vonat vagy busz helyezendő előtérbe. A következő kritikus pont maga a szálláshely. Ha valaki szeretne a fenntarthatóság kritériumainak minél jobban megfelelni nyaralása során, mindenképp vizsgálnia kell, hogy annak működése mennyire környezettudatos. Szerencsére ma már ezen a téren is támaszkodhatunk a különböző minősítési rendszerekre, és egyre több vendéglátó ismeri fel, hogy marketingje fontos eleme lehet, ha a környezettudatos utazóközönséget célozza meg.

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége például kétévente kiírja a Zöld Szálloda díj pályázatát, amelynek során két évre lehet elnyerni a Zöld Szálloda embléma használati jogát (az idei nyertesek listáját itt találhatjuk). De számos nemzetközi minősítési rendszer is tájékoztatást ad arról, mennyire környezetbarát, fenntartható egy szálláshely működése. Az EU Ecolabel az Európai Unió ökocímkéje, amelyre többek között turizmus kategóriában is lehet pályázni. Ezen minősítés során számos szempontot vizsgálnak, az általános működtetés rendszerétől kezdve az energia- és vízhasználaton át a hulladékhasznosításig (minősített szálláshelyek listája itt).

Kép forrása

Ecobnb

Az olasz fejlesztésű Ecobnb alapítójának célja a közösség létrehozásával az volt, hogy hiteles forrást nyújtsanak mindazoknak, akik fenntartható szálláshelyet keresnek. Úgy vélték, kevés információ áll rendelkezésre ezzel kapcsolatban, és az is nagyrészt a greenwashing (avagy zöldre mosás) kategóriájába tartozik. Küldetésüknek érzik, hogy népszerűsítsék az ökoturizmus műfaját, bátorítva felhasználóikat arra, hogy lakhelyükhöz közelebbi úticélt válasszanak, és keressék a kevésbé felkapott turisztikai desztinációkat. A 2015-ben indult webes platform és alkalmazás mára Európa egyik legfontosabb forrásává nőtte ki magát a fenntartható turizmus témájában.   

Az oldalon található keresővel meghatározhatjuk a helyszínt és időintervallumot, továbbá az utazni kívánó személyek és foglalni kívánt szobák számát – itt azonban még koránt sincs vége a történetnek. A környezettudatos szempontokat felsoroló, több mint 30 tételt megadó szűrési opcióval ugyanis az olyan általános szolgáltatások mellett, mint amilyen a parkolás vagy az étkezés, ökotudatos szempontokat is kiköthetünk. Például megadhatjuk, hogy mindenképp szeretnénk, ha a vendéglátóink a helyi termelőket részesítik előnyben, több mint 80%-ban újrahasznosítják a hulladékot, gondoskodnak kerékpár-kölcsönzési lehetőségről vagy éppen környezetbarát takarítószereket használnak.

A rendszerbe regisztráló szállásadóktól elvárás, hogy a 10 fő ökológiai szempontból legalább ötöt teljesítsenek. Ha pedig olyan szálláshelyet választunk, amely mind a 10 szempontnak megfelel, az Ecobnb számításai szerint minden egyes vendégéjszaka során 8 kg CO2-kibocsátást spórolunk meg a bolygónak, ami egyenértékű azzal, mintha 295 fát ültetnénk. Megtakarítunk továbbá 302 liter vizet, de támogatjuk a helyi vállalkozókat is. Sok kicsi pedig sokra megy: az közösség szerint a felhasználók ökológiai lábnyom-csökkentése mindezidáig egyenértékű volt 1 085 814 fa ültetésével.

Felhasznált források:

http://tdk.bme.hu/GTK/DownloadPaper/Fenntarthato-szallashelyek-jelene-es-jovoje

https://www.green-sail.com/blog/an-interview-with-ecobnb

https://www.nomadasaurus.com/sustainable-tourism/

https://www.wessex.ac.uk/conferences/2020/sustainable-tourism-2020

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09669582.2020.1758708

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content