Hírek|

A Zöld Zugló Közösségi Klímastratégia keretében június 23-án 15 órakor rendeztük meg első szakértői workshopunkat, melyen több kerületi és fővárosi szakmai, illetve civil szervezet is képviseltette magát. Az online workshopon résztvevők köre rendkívül változatos volt, kerületi oktatási, egészégügyi, közigazgatási, valamint civil szervezetek mellett olyan Fővárosi hatáskörű szervezetek is képviseltették magukat, mint a Fővárosi csatornázási Művek Zrt. vagy a Budapesti Közlekedési Központ.  

Szervezőkként kiemelten fontosnak tartottuk, hogy olyan kerületi és országos civil szervezetek is bekapcsolódhassanak a közös munkába, mint a ZUG Közösségi Kertekért Egyesület, a Greenpeace Magyarország, a Magyar Kerékpáros Klub vagy a Levegő Munkacsoport. 

A workshop témája a klímaváltozással összefüggő kerületi kihívásoknak és a veszélyeztetett értékeknek a feltárása volt. A projekt ismertetése után a résztvevők interaktív csoportmunkát végeztek, külön témakörök mentén.

A csoportmunka során a következő hat fő téma került terítékre: az épített környezet, a természeti környezet, a társadalom, civil élet és egészség, a gazdaság, a közlekedés, valamint az önkormányzat és közüzemi szolgáltatások.

A klímaváltozással összefüggő kerületi problémák és fejlesztendő területek

Mivel a klímaváltozás az élet összes területére hatással van, ezért a kerületben is számos kihívással kell szembenézni ennek kapcsán. A workshopon elvégzett csoportmunka során a résztvevők áttekintették az első lakossági kérdőív keretében adott válaszokban felmerült problémákat és további kihívásokat jelöltek meg, amelyeket vizsgálni szükséges a stratégiában.

Az épített környezet témakörében a résztvevők többek között fontos feladatként emelték ki az épületenergetikai felújítások szükségességét és a megvalósításhoz szükséges források megteremtését, mivel jelentős kibocsátások kötődnek a kerületi épületállományhoz, főként lakossági oldalról.

A természeti környezet kapcsán kiemelt problémaként jelentkezett a zöldterületek csökkenése, amelynek egyik oka a zöldfelületek rovására történő új parkolók kialakítása, valamint az ingatlanfejlesztések magas száma. Külön kiemelésre került a Rákos-patak menti rekreációs fejlesztés fontossága, valamint a terület természetességének javítása az árvízvédelem szempontjainak figyelembevétele mellett. A kerületben jelentős igény van további közösségi kertek kialakítására is, azonban a megvalósítás nehézségeire megoldást kell találni a jövőben.

A társadalom, civil élet és egészség témakörében a résztvevők kiemelten fontos feladatnak látják a szabadtéri rekreációs tevékenységekre és a közösségi társadalmi életre alkalmas területek számának növelését a jövőben. A résztvevők fontosnak látták, hogy a jövőben minél több egészségmegőrzési és környezetvédelmi témájú bekapcsolódási lehetőséget nyújtó program álljon rendelkezésre a kerületi lakosok számára, mivel erre jelentős igény mutatkozik a kérdőívek alapján, egyúttal fejleszteni szükséges a tájékoztatás hatékonyságát is ezekről a kezdeményezésekről.

A gazdaság témakörén belül többek között felmerült a fenntarthatóbb gazdasági működés ösztönzésének a szükségessége, valamint annak fontossága, hogy a környékbeli mezőgazdasági kistermelők, őstermelők számára több lehetőség álljon rendelkezésre (pl. őstermelői piachelyek). Ez azért nagyon fontos a fenntarthatóság szempontjából, mert a kistermelők és a mezőgazdasági vállalkozások lehetőségeinek javításával erősebbé válik a vidék és Zugló kapcsolata.

A közlekedés kapcsán kiemelkedett a problémák közül a nagy átmenő közúti forgalom és a kerületet uraló autós forgalom negatív hatása, és ez a megállapítás összhangban volt a lakossági kérdőív eredményeivel is. Ez a jelenség a klímára gyakorolt negatív hatása mellett, a kerületben élők egészségére is jelentős negatív hatással van. Mindemellett a kerületben sokan az aktív közlekedési módokat részesítik előnyben, de a kerékpározás és a gyaloglás feltételeinek javítása érdekében még jelentős fejlesztésekre van szükség.

A klímaváltozás hatására kialakuló extrém időjárási események jelentős kihívást jelentenek a kerületben a közüzemi szolgáltatások területén is. Fontos feladatként emelték ki a résztvevők a csapadékvíz elvezetésének és kezelésének a megoldását, lehetőség szerint alkalmazva a helyben tározás lehetőségét és a természetközeli megoldásokat.  

A klímaváltozással összefüggő értékek Zuglóban

Zugló értékeinek felmérése rendkívül fontos a sikeres stratégiaalkotás szempontjából. A kerület lakossága a kérdőívben számos értéket felsorolt, melyeket a workshop résztvevői áttekintettek és kiegészítettek.

Különösen fontos elemként kapott hangsúlyt az értékek között Zugló gazdag építészeti öröksége, a természeti környezet kapcsán pedig a Rákos-patak környezete, mely a kerületben egyedülálló ökológiai adottságokkal és rekreációs potenciál rendelkezik. Már a lakossági kérdőívekből is kiderült és a résztvevők is megerősítették, hogy a már működő közösségi kertek fontos terei a kerület társadalmi életének. Természetesen nem maradhatott ki a felsorolásból a budapesti szinten is jelentős szerepet betöltő közpark, a Városliget természeti értékeinek hangsúlyozása, de olyan kisebb zöldinfrastruktúra elemek is kiemelésre kerültek, mint a kerület egyedi értékes fái vagy az utak mentén elhelyezkedő fasorok.

Zugló életében jelentős értékként vannak jelen az önkormányzat által támogatott zöld programok (pl. Virágzó Zugló program vagy a komposztprogram), melyek a helyi szereplők aktivitása és a helyi lakosság fogékonysága miatt igazán sikeresek. Kiemelt fontosságúak a zöld civil kezdeményezések (pl. közösségi kertek), melyek egyre ismertebbek a helyi lakosság körében. Mindemellett fontos szerepet töltenek be Zugló életében az átfogó fenntarthatósági és zöld projektek (pl. SUNRISE, CHESTNUT), melyek egyik pozitív hozománya a lakosság széles körű bevonása volt.

Gazdasági értelemben a kerületben fontos értékként vannak jelen a helyi vállalkozások, és különösen fontos azoknak a szereplőknek a tevékenysége, akik aktív környezetvédelmi-társadalmi szerepet vállalnak.

A közlekedés területén lényeges lehetőség a zuglói vasúthálózat tömegközlekedésbe való illesztése, mellyel hosszú távon csökkenthető lenne a főváros gépjárműforgalma. Mindemellett külön kiemelték a résztvevők a zuglói kerékpáros fejlesztéseket, továbbá a forgalomcsillapított utcák és övezetek megvalósítását.

A klímaváltozás itt van, a hatásait tapasztaljuk

A klímaváltozás egyik helyi szinten is érzékelhető hatása az időjárási szélsőségek gyakoribbá és erősebbé válása. Idén az elmúlt 120 év harmadik legaszályosabb áprilisát tapasztalhattuk, majd júniusban órák alatt lehettünk tanúi egy egész hónapra is elegendő csapadékmennyiség lehullásának, amelynek hatására szinte megbénult Budapest közlekedése. A klímaváltozás egy globálisan lejátszódó folyamat, de hatásai helyben is jelentkeznek, ezért a klímastratégia egyik fő célterülete a megváltozott körülményekhez való minél jobb alkalmazkodás elősegítése (ezt röviden adaptációnak nevezzük).

A workshop zárásaként a résztvevő szakértők több kérdést is megválaszoltak az alkalmazkodáshoz kapcsolódóan. A válaszok alapján a kerületnek a jövőben fontos lenne nagy figyelmet szentelnie az özönvízszerű csapadékból (villámárvíz) fakadó elöntés, a hőhullámokra visszavezethető egészségügyi problémák (hőguta, alvászavar), valamint a viharkárok (épületekben, műszaki infrastruktúrában) ellen való hatékony védekezésre. További jelentős helyi problémaként kiemelésre került a magas közlekedésből eredő légszennyezettség, valamint a téli fűtésből eredő szmog negatív hatása is.

A közös munkát folytatandó, nyár végén egy újabb szakértői workshop keretében fognak találkozni az érintettek, ahol már a feltárt problémák megoldása és a konkrét intézkedések lesznek fókuszban.

Amennyiben Ön is megosztaná véleményét a klímaváltozás kerületben tapasztalható hatásaival kapcsolatban, akkor ezt a Zöld Zugló Közösségi Klímastratégia első lakossági kérdőívének kitöltésével megteheti:

KÉRDŐÍV KITÖLTÉSE

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content