Hírek|

Felemelő volt látni azt a sok környezeti és társadalmi szempontból is hasznos ötletet, jó gyakorlatot és alkotást, melyek a lakossági ötletpályázatra beérkeztek. A játék során összesen 78 Hétköznapi Hős és Zöld Kreátor mutatta meg, hogy milyen egyéni megoldásokkal tesznek egy fenntarthatóbb jövőért.

A játék végén 4 szerencsés pályázót sorsolás útján választottunk ki, további 4 nyertes pedig a közönség segítségével, valamint a szakmai zsűri értékelése nyomán került a dobogó legfelső fokára.

A győztes nevezések a következőek lettek:

1. Sorsolásos nyertesek

Csóka Gergely (Hétköznapi Hős) – bicikli és tömegközlekedés használata
Kabán Gábor (Hétköznapi Hős) – melegvíz optimalizálás csökkentett hőmérséklettel
Szűcs Eszter (Zöld Kreátor) – bevásárlószatyrok maradék anyagokból

2. Közönségszavazás és zsűrizés nyertesei (A kiváló szakmai zsűrinek hála, a győztes nevezésekhez szöveges értékeléseket is mellékeltünk):

Kispál Luca (Hétköznapi Hős) – lekvárok, szószok befőzése

A pályázó az általa alkalmazott mindennapi zöld praktikák közül a befőzést emelte ki. Több oldalról is megmutatja ennek a kreatív és a fenntartható életmódba kiválóan illeszkedő hobbinak a környezeti és társadalmi hasznait. Ilyen például a helyi gazdaság támogatása, a rövid ellátási láncok fenntartása, az élelmiszerpazarlás mérséklése, a távolsági szállítás kiküszöbölése, a csomagolási hulladék csökkentése, az energiatakarékos tárolás, az egészséges táplálkozás és hagyományos tudás megőrzése. Emellett fontos értéknek találtuk, hogy a befőzést nemcsak maga űzi, hanem – a beküldött videó tanúsága szerint – a tevékenység népszerűsítésére is jelentős energiát fordít. Ezáltal a fenntarthatóság iránti elkötelezettsége ismerősei, barátai körében is követőkre találhat, hosszú távú, tovagyűrűző hatást keltve. A pályázó egyébként a Zöld Kreátor kategóriában is a döntőbe jutott használt bútorok kreatív felújításával.

Aponyi Bernadett (Hétköznapi Hős) – ruhacserék szervezése, ruhajavítás

Magas pontszámot eredményezett, hogy a pályázó egy jelentős problémára, a globális ruhaipar környezeti és társadalmi hatásaira irányítja rá a figyelmet és aktívan tesz a mérsékléséért. Kevésbé ismert, hogy a változó divatra és gyorsan lecserélt ruhadarabokra épülő iparág az emberiség szén-dioxid kibocsátásának a tizedéért felelős, a világon kibocsátott szennyvíz 20%-a a ruhaiparból származik, az óceánokat terhelő mikroműanyagok egyik forrása, továbbá részben a fejlődő országokra nehezedő kizsákmányoló üzleti modellen alapszik. A pályázatban különösen nagyra értékeltük, hogy a környezeti hasznossága mellett közösségépítő és szemléletformáló hatással is jár a zuglói nyitott ruha-csereberék rendszere. Az ajándék ruhajavítási szolgáltatással kombinált cserebere a körforgásos gazdaság megvalósítására törekszik helyi keretek között. A ruházati cikkek megjavításával és újrahasználatával a pályázó és az általa megmozgatott résztvevők egyszerre tesznek a hulladékcsökkentésért, az erőforrás-használat mérsékléséért és a fenntarthatóság divatba hozásáért.

Mészáros Zoltán (Zöld Kreátor) – raklapok újrahasznosítása – raklapheverő

A raklapokból készült bútort az újrahasznosított alapanyag felhasználása révén önmagában is magasra értékeltük. Ami kiemelte a hasonló, ugyancsak nagyszerű bútorfelújításos pályázatok közül, az a befektetett munka mennyisége és minősége volt. Az elkészült kerti garnitúra nem ragadt meg a raklapbútoroknál általában megszokott, szerény esztétikai értékkel bíró, és gyakran alacsony komfortérzetet biztosító, egyszerű összeállításnál. Az alapanyagból teljesen új, a zsánerre jellemző kliséket meghaladó, gondosan megtervezett, látványnak kellemes, feltehetően kényelmes és remélhetőleg hosszú életű bútort alkotott a pályázó.

Tóth Lilla (Zöld Kreátor) – feleslegessé vált ruhákból horgolt szőnyeg

Alig egy évszázaddal ezelőtt, nagyanyáink még nem ismerték a “hulladék” fogalmát, hiszen mindennel lehetett még kezdeni valamit, ha az eredeti funkciójára már alkalmatlannak is bizonyult. Ennek a szemléletnek, a nem eldobó kultúrának a meghonosítása, illetve a családon belüli továbbadása, a környezeti tudatosságra nevelés alapvető fontosságú a fenntarthatóság felé vezető úton. Az így készült tárgyak önmagukban is hirdetik, hogy olyan, hogy “eldobható”, valójában nem létezik, hiszen az eldobott tárgy legfeljebb máshova kerül, ami még a leggondosabb kezelés mellett is valamilyen anyag- vagy energiahasználatot eredményez, azaz röviden valamilyen környezeti kárt okoz. Az újrafeldolgozással azt mutatjuk meg, hogy a már értéktelennek tartott tárgyaknak is van értéke: az átalakítással megmentjük a tárgyba korábban befektetett energiát és anyagot, miközben újra használati értéket biztosíthatunk neki. A készített szőnyegek kifejezetten szépek, esztétikusak, a színeket jó ízléssel válogatta össze a pályázó – mindez remélhetőleg segíteni fogja a következő generációt a környezet védelme iránti érzelmi elköteleződésben.

Zárszóul álljon itt Szabó Rebeka, Zugló társadalompolitikáért és környezetvédelemért felelős alpolgármesterének összefoglalója a nyereményjátékról:

Összességében rendkívül felemelő és inspiráló volt látni, hogy sokan mennyire tudatosan foglalkoznak a környezet- és klímavédelem problémáival, és az ezekre a mindennapi életünk szintjén adható válaszokkal. Nem kis erőfeszítést tesznek az emberek azért, hogy a kényelmesebbnek tűnő megoldást félretéve, időt és energiát áldozzanak a hulladékcsökkentés érdekében, az élelmiszerpazarlás ellen, a tudatos fogyasztás eléréséért, ezért nem túlzás Hétköznapi Hősöknek nevezni versenyünk résztvevőit. A Zöld Kreátorok lenyűgöző és kreatív alkotásai is azt mutatják, hogy fantáziával, jószándékkal és egy kis kézügyességgel igen komoly lépéseket tehetünk a fenntarthatóság felé.

Fehér Szabolcs újrafelhasznált szatyrai, Deme Zsófia mosható pelenka használata, Domsa Daniella pipere-ötlete és Lőrincz Levente zöldparadicsomja nagyon pozitív üzenet azok felé, akik most tervezik az első lépéseket a környezetvédelem érdekében. Ida és Markó, Frankó Ágnes és Varga Zsuzsanna már több, egymással összefüggő lépést is bemutat a vásárlás és csomagolás témájában. Szendrei Anita a zsírkréta gyűjtésével pedig a közösség bevonása felé is fontos lépést tesz. A bútorok átalakításában Fodor Nóra bájosan szép, Joó Adrienn pedig fantáziadús és praktikus produktumokat hozott létre, Lőcsei Orsolya pedig tanulóival közösen mentette meg a raklapokat a kidobástól. Szűcs Eszter a környezetét is ellátja környezetbarát szatyrokkal, Hangyál Zsófi pedig egy egészen újszerű módját mutatta be a nylonzacskók felhasználásának, ha már a nyakunkon maradt néhány. Tóth Miklós pedig szinte kategórián felül mutatta be egész éves munkáját egy szabadtéri, a zuglóiak számára is hozzáférhető permakultúrás kerttel, aminek rendkívül sokrétű szerepe van a klímaválság káros hatásai elleni küzdelemben.

Végül a közönségszavazás után a döntőből kimaradó alkotásoknak is szeretnénk nagy-nagy köszönetet mondani tevékenységük dokumentálásáért és beküldéséért, és azért, hogy a fenntarthatóságot igyekeznek a mindennapjaik részévé tenni. Biztos vagyok benne, hogy a bemutatott ötletek sokakat segítenek tovább egy zöldebb életmód felé vezető úton.

A zsűri tagjai: Kerpely Klára, Perger András és Szabó Rebeka.

A Szomszéd Mindig Zöldebb szemléletformáló játék igazi zuglói összefogás keretében valósult meg. A kampány nagykövetei Pokorny Lia színművész és Mengyán Eszter újságíró, a Holy Duck! környezettudatos öltözködés blog alapítója és szerzője voltak.

Inspiráló ötletekkel segítették a pályázókat a kerületben tevékenykedő civil szervezetek is: a Cargonomia, a Gardrób Közösségi Vásár, a ZUGkert és a Zuglói Kenyérközösség elkötelezett szakemberei klímabarát tippeket osztottak meg a játék ideje alatt.

A kezdeményezést az önkormányzat által kiválasztott környezetbarát életmódot segítő nyeremények felajánlásával az IKEA és a Siemens támogatta.

A nyereményjáték az Európai Unió támogatásával valósult meg, a Széchenyi 2020 Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program támogatási rendszeréhez benyújtott KEHOP-1.2.1-18-2018-000333 azonosítószámú “Közösen a Zuglói Klímastratégia kialakításáért” című pályázat keretein belül.

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content