Klímabarát ötlettár|

A robbanásszerű népességnövekedés az élelmiszer előállítást és fogyasztást is jelentősen növelte. A jelenlegi élelmiszer-elosztó rendszerek nem fenntartható módon működnek, az ipari mezőgazdaságnak pedig számottevő a földi ökoszisztémára gyakorolt negatív hatása. Az intenzív állattartás visszaszorításával nagy mértékben csökkenthető lenne az élelmiszeripar felszíni és felszín alatti vizekre, légkörre, talajra és biodiverzitásra gyakorolt hatása. Étrendünk megváltoztatásával, húsmentes napok beiktatásával mi is részesei lehetünk a pozitív átalakulásnak.

A túlzó húsfogyasztás környezeti és egészségügyi hatásai

A húsételek ökológiai lábnyoma jelentősen meghaladja a növényi alapú ételekét, mivel a hústermékek előállításához nagyobb területre és több vízre van szükség, valamint magasabb a keletkező üvegházhatású gázok mennyisége. Az ipari mértékű állattenyésztés nagyjából 80%-át teszi ki az összes mezőgazdasági eredetű károsanyag-kibocsátásnak globálisan. Évente hatalmas erdőterületeket vágnak ki és alakítanak át mezőgazdasági területté, majd ezen földek nagy részén takarmányt termesztenek állatélelmezési célokra. A dél-amerikai esőerdők kiterjedt pusztításának jelenleg is a fejlett országok húsigénye az egyik fő mozgatórugója. Hatalmas probléma emellett a hústermékek vízigénye. Kutatások kimutatták például, hogy 1 kg marhahús előállításához nagyjából 15 000 liter vízre van szükség, ami hozzávetőlegesen 250-300 átlagos zuhanyzásra lenne elegendő.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint további problémát jelent, hogy a vörös hús túlzó fogyasztása hozzájárulhat a különböző szív- és érrendszeri rendellenességek, a cukorbetegség, valamint a hasnyálmirigyrák kialakulásához is.

Húsmentes napok

A fent leírt környezeti és egészségügyi problémák egy része csökkenthető és részben kiküszöbölhető már azzal is, ha tudatos fogyasztókként ökológiai, vagy háztáji gazdaságból származó húsféléket választunk és minél inkább kerüljük a vörös hús fogyasztást. Hazánkban az egy főre eső átlag húsfogyasztás nagyjából megegyezik az európai átlaggal, világszinten azonban magasnak számít. Egy mindenki által kivitelezhető, a mindennapokba beilleszthető megoldás a húsmentes napok beiktatása. Attól függően növelhetjük a heti húsmentes napok számát, hogy mennyire vagyunk vállalkozó kedvűek. A húsfogyasztás csökkentése több tudományos forrás szerint is az egyik legjelentősebb cselekedet, amit az egyén szintjén tehetünk környezetünk egészségéért. Személyenként heti egy húsmentes nap már átlagosan 2 kg-mal csökkenti a szén-dioxid-kibocsátásunkat, ez évente 104 kg-nak felel meg. Összehasonlításképpen, egy liter benzin vagy dízel üzemanyag elégetésének elkerülésével átlagosan 2,5 kg-mal csökkenthetjük szén-dioxid-kibocsátásunkat.

Ha a téma felkeltette az érdeklődésed, a húsmentes hétfők beiktatása kiváló kiindulópont lehet.

Húsmentes hamburger recept

Zuglói piacok, bevásárlóközösség

Az egészséges ételek elkészítéséhez jó minőségű alapanyagokra is szükséged lesz, ehhez kívánunk támpontot adni az alábbi ötletekkel, helyekkel, ahol beszerezheted a húsmentes napjaid hozzávalóit Zuglóban:

Zuglói Kenyérközösség

Bosnyák téri piac

A kerület határában található továbbá a Kolozsvár utcai piac is.

Felelős Gasztrohős szezonális növények gyűjteménye

A Felelős Gasztrohős kiváló gyűjtésével könnyedén inspirálódhatsz és támpontokat kaphatsz, ha hús nélkül is változatosan szeretnél főzni az adott szezonnak megfelelően:

Az alábbi kalkulátor pedig az étrended ökológiai lábnyomának kiszámolásában segít (angolul):
https://www.bbc.com/news/science-environment-46459714

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content