Klímabarát ötlettár|

A tisztítószergyártók mindig újabb és újabb, egyre speciálisabb takarítószereket dobnak piacra. Míg korábban elég volt egy flakon univerzális tisztítószer, ma már kapható egy külön spray a mosdóra, egy a csempére, egy a padlóra és persze ott a fullasztó penészirtó, a köhögésre ingerlő hipó és a még gyakorlott kezekben is veszélyes hideg zsíroldó. Ezek a háztartási takarítószerek a környezetre és sokszor az egészségünkre is veszélyes vegyi anyagokat tartalmaznak. Vannak azonban sokkal barátságosabb alternatívák, amelyek kevésbé terhelik a környezetet és az ájulástól, mérgezéstől sem kell tartanunk, ha nagytakarításra készülünk velük otthon.

Környezetkárosító vegyi anyagok

A háztartási takarítószerek nagy része használat után a környezetbe kerül, elsősorban a lefolyón keresztül vizes öblítéssel. Sok tartalmaz vízlágyításra használt foszfátot vagy ammóniát, ezek az élővizekbe kerülve elősegítik az algák elszaporodását, amelyek aztán lassan elzárják a többi vízi élőlényt a megfelelő oxigénellátástól. A nagy tisztítószergyártók többnyire központosítva, tömegtermeléssel állítják elő termékeiket, amelyeket aztán üzemanyagigényes szállítással juttatnak el akár távoli kontinensek polcaira is. Sok gondot okoz a termékek többnyire műanyagból készült csomagolása, mert az az újrahasznosítás előtt nagyon alapos tisztítást igényel, míg lerakás esetén szép lassan elpárologhatnak, kimosódhatnak belőle a maradék vegyianyagok. Ugyanígy problémásak a takarításhoz használt, majd kiselejtezett műanyag szivacsok és kefék, amelyeket a higiénia jegyében pár hetente le kell selejteznünk.

A tisztítószerek szerteágazó környezetkárosító hatása révén csökken a környezet ellenállóképessége, így az hosszútávon kevésbé tud ellenállni a klímaváltozás okozta hatásoknak is.

A környezetkárosítás mellett a legtöbb tisztító- és fertőtlenítőszer káros az egészségre. Amellett, hogy rövid távon fejfájást, hányingert, bőrirritációt okoznak, belélegezve károsíthatják a tüdőt és a májat, és közrejátszhatnak az asztma kialakulásában is.

Környezetbarát takarítószerek

Sok környezetbarát tisztítószer hatása régóta ismert, de a szennyező, vegyi takarítószerek egyre egyértelműbb környezetrombolása kellett ahhoz, hogy újra felfedezzük őket. Ilyen az ecet, amely vízzel hígítva jó felmosásra, fertőtlenítésre, hatékony a penész ellen és ablakmosásra is alkalmas. Hasonlóan hatásos a vízkőoldóként is használható és az ecetnél lényegesen kellemesebb illatú citromsav, és a legjobb házi zsíroldó- és súrolószer, a szódabikarbóna is. Sokak szerint a titkos fegyver a szódabikarbóna ecettel leöntve, ekkor ugyanis a lejátszódó gázfejlődéssel járó reakció segít eltüntetni a felületen megtapadt makacs zsírokat, tisztítja és szagtalanítja a lefolyókat. Mosáshoz és felületek tisztításához használható a 100%-ban környezetbarát mosószóda, míg szőnyegtisztításra, zsírfoltok eltávolítására alkalmas a kukoricakeményítő is. Utóbbiból még fürdőgolyó is készíthető!

Antiszeptikus (azaz fertőtlenítő) hatásának köszönhetően egyre népszerűbb a teafaolaj, ami vízzel hígítva, esetleg szódabikarbónával keverve szintén hatásos tisztítószer és erős illatának köszönhetően rovarriasztóként is jól működik.

Akinek mégiscsak hiányozna az előre összekevert flakonos kemikáliák biztonsága, kezdheti az egyre több gyártó által kínált tartósítószermentes, növényi alapanyagokból készített, gyakran komposztálható kiszerelésű megoldásokkal.

A műanyag szivacsok helyett pedig készíthetünk saját zokniszivacsot, azaz tawashit, vagy választhatjuk a luffatökből készült szivacsot, ami biológiailag lebomló, ráadásul vegán alternatíva és akár otthon is megpróbálhatjuk „felnevelni”. Kevésbé ismert a cellulózból és pamutból készített svéd törlőkendő, amely használat után komposztálható.

Egyéb felhasznált források:

https://humusz.hu/blog/haztartas/kornyezetbarat-takaritas

https://zero-hulladek.blogspot.com/2016/08/tisztitoszerek-hulladek-nelkul.html

https://www.europarl.europa.eu/news/hu/headlines/society/20110610STO21210/a-foszfatmentes-mosopor-a-tulelest-jelentheti-a-vizek-elovilaganak

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content