Klímabarát ötlettár|

Háztartásunk energiatakarékos működtetése valószínűleg az életnek azon területe, amelynek kapcsán még a kevésbé ökotudatos szemléletűek is húsbavágó módon tapasztalhatják meg az odafigyelés szükségességét. Saját karbonlábnyomunk csökkentése mellett ugyanis nyilvánvalóan pénztárcánk is igen komolyan megérzi, ha mulasztásaink vannak ezen a területen. Mindez különösen annak fényében érthető, hogy háztartásunk összes kiadásának 60-70%-át a fűtési költség, 10-15%-át a melegvíz-előállítás, 8-12%-át a hűtés, 10%-át az elektromos berendezések (háztartási gépek és szórakoztató elektronika) és 2%-át a világítás teszi ki (forrás: Energiaklub).

Energiaszegénység

Sajnálatos módon hazánkban az is kiemelt jelentőséget ad ennek a területnek, hogy az energiaszegénység – vagyis az a jelenség, amikor egy háztartás „nem képes megfizetni a fűtés vagy egyéb alapvető energiaszolgáltatások olyan szintjét, mely elegendő egy tisztességes életminőséghez” (forrás: Habitat for Humanity / Feldmár Nóra) – a hazai családok igen nagy százalékát érinti. Ennek egyik oka, hogy az energetikai szempontból elavult, nem korszerű lakások szintén igen jellemzőek hazánkra: az Energiaklub felmérése szerint a 4,4 millió lakásnak mintegy kétharmada sorolható ebbe a kategóriába. Épületeink energetikai korszerűsítése (nyílászáró szigetelés vagy csere, homlokzat szigetelés stb.) tehát sürgető kérdés, és hatalmas megtakarítási lehetőségeket rejt.

Energiatakarékosság és energiahatékonyság a háztartásban

A komplett energetikai felújításon túlmenően az odafigyelés, mindennapi energiafelhasználási szokásaink megváltoztatása is számottevő költségcsökkentéshez vezet. Ki gondolná például, hogy amennyiben 1 ºC-kal csökkentjük a fűtött helyiség hőmérsékletét, azzal akár 6%-nyi energiát is megtakaríthatunk? A radiátorok szabályozhatóvá tételével pedig összesen akár 12-18%-kal is csökkenthetjük a fűtésienergia-felhasználást. Szintén hasznos megoldás a falra szerelt fűtőtest mögé helyezett hőtükör fólia, amely csökkenti a falon át való hőveszteséget és visszaveri a helyiségbe a hőt, 5-6% energiamegtakarítást eredményezve.

Kép forrása

A melegvíz-előállítás szintén igen jelentős százalékát teszi ki energiafelhasználásunknak, azonban a hőmérséklet-szabályozó letekerése itt is remek spórolási lehetőség: alacsonyabb hőmérsékelten kisebb a hőveszteség. 1 kWh energiával 10 liter 85°C-os, 20 liter 50°C-os, vagy 30 liter 37°C-os meleg vizet tudunk előállítani (forrás: Energiaklub). Arra is érdemes odafigyelni, hogy amikor hosszabb időre elmegyünk otthonról, érdemes kikapcsolni a meleg vizet előállító berendezést.

Ami a világítással való takarékoskodást illeti, az első aranyszabály: ahol és amikor lehet, a Nap fényét használjuk. Triviálisnak hathat, ám szintén megszívlelendő: abban a helyiségben, ahol nem tartózkodunk, ne égjen a világítás, de arra is érdemes figyelni, hogy az égők tiszták legyenek, mert a por csökkenti a hatékonyságot. A hagyományos izzószálas égők meglehetősen energiapazarlóak, hozzájuk képest egy kompakt fénycső energiafogyasztása azonos fényerővel számolva negyede a hagyományos izzóénak, míg élettartama utóbbiak 1000 órás élettartamával szemben 5-15 000 óra. Otthonunkba ezekből mindenképp a meleg színhőmérsékletű változatot keressük. Egy másik alternatíva a LED fényforrás, amelynek élettartam akár 25 000 óra is lehet.

Ami háztartási gépeinket illeti, azok fogyasztásával kapcsolatban az energiacímke ad tájékoztatást. Amennyiben elavult készülékünket A+ vagy annál magasabb besorolású újra cseréljük, akár több 10 000,- Ft-ot is megtakaríthatunk évente. Emellett itt is érdemes figyelni az apró részletekre: a hűtőszekrényt például ne állítsuk sütő mellé vagy a napfényre, mivel a magasabb környezeti hőmérséklet is emeli az energiafogyasztást. Főzésnél figyeljünk rá, hogy az edényt ne tegyük a szükségesnél nagyobb méretű főzőlapra, és a lábasokra tegyünk fedőt az energiapazarlás megakadályozására.

Többet szeretne tudni?

https://www.nkmenergia.hu/aram/pages/aloldal.jsp?id=817

https://vasarnap.com/archivum/eg-a-lampa-eg-avagy-a-jo-es-takarekos-vilagitas-kovetelmenyei

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content