Klímabarát ötlettár|

Élelmiszer-ellátó rendszereink gyökeres változásokon mentek keresztül az elmúlt évtizedekben, a termelő-vásárló viszony átalakult. Fogyasztókként sok esetben fogalmunk sincs, hogy az élelmiszer, amit vásárolunk, honnan származik, milyen módon lett előállítva és milyen hosszú utat járt be, míg végül asztalunkra került. A bevásárlóközösségek egy jóval fenntarthatóbb és átláthatóbb rendszert kínálnak, amelyben a vásárló és a termelő is jól jár.

Élelmiszerbiztonság, helyi gazdaság hanyatlása

Élelmiszer vásárlásakor fontos az élelmiszerbiztonság kérdése, hiszen „Az vagy, amit megeszel”. Táplálékunk sokszor érkezik a tengerentúlról olyan ismeretlen nagyipari gazdaságokból, melyek mind társadalmi, mind környezeti szempontból kizsákmányolóak. Ezen hosszú élelmiszerláncok több szállítással, így több károsanyag-kibocsátással is járnak. Probléma emellett, hogy Magyarországon komoly egészségügyi kockázatokat okoz a nem megfelelő táplálkozás. Hazánkban három felnőttből kettő túlsúlyos vagy elhízott, a nők 65%-a, a férfiak 68%-a fogyaszt kevesebbet az ajánlott napi zöldség-gyümölcs bevitelnél. Sokan nem jutnak hozzá a megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagokhoz, ami nem feltétlenül köthető az emberek gazdasági helyzetéhez.
(forrás: https://www.ogyei.gov.hu/dynamic/otap_testsulyxjavit.pdf)

Az élelmiszer termelés és elosztás alapvetően befolyásolja egy adott település vagy térség gazdaságát. A helyi gazdaság állapota pedig jelentős hatással van az adott terület népességmegtartó képességére, a lakosok jólétére és jóllétére egyaránt. A nagyipari élelmiszer előállítás és elosztás gyengíti a helyi gazdaságokat, hiszen a helyi termékek nehezen tudnak versenyezni a legtöbb esetben olcsóbb, nagyobb választékot, de gyengébb minőséget kínáló élelmiszerbolt láncokkal, multinacionális vállalatokkal, szupermarketekkel szemben. A gazdák pozíciójának gyengülésével a közöttük lévő verseny kiéleződik, gyakran az alapvető megélhetésük a kérdés a fogyasztókért folytatott küzdelemben.

Bevásárlóközösségek

A fent bemutatott problémákra hatékony megoldást nyújtó, a termelők és vásárlók szempontjából is előnyös szervezeti forma a bevásárlóközösség. Ezen önszerveződő közösségek esetében helyi termelők és fogyasztók állnak össze, hogy közösen építsenek fel és formáljanak valamit, miközben rengeteg kihasználatlan erőforrás és kreativitás szabadul fel. Bevásárlóközösségnek számítanak a kosárközösségek, szatyor közösségek vagy batyu közösségek is. A termelők és vásárlók bevonásán túl szükség van olyan résztvevőkre, akik a közösség megalapítását és működését megszervezik. A bevásárlóközösségek többek között lehetővé teszik a fogyasztók számára, hogy vegyszermentes, helyi (sokszor bio) élelmiszerekhez jussanak hozzá. Ezek a tagok által együttesen meghatározott belső szabályrendszer szerint kerülnek minőségellenőrzésre.

A bevásárlóközösségeknek jelentős közösségépítő ereje van, közelebb hozzák egymáshoz a vásárlókat, valamint lehetőséget biztosítanak a termelők közvetlen megismerésére is. Végeredményben nagyobb átláthatóságot és élelmiszerbiztonságot kínálnak, hiszen a fogyasztók első kézből tájékozódhatnak az általuk megvásárolni kívánt termékekről. A fenti előnyök mellett fontos még megemlíteni, hogy a szállítási távolságok lerövidülésével jelentős mennyiségű károsanyag-kibocsátás is elkerülhető. Bevásárlóközösségekben a gazdák érdekei is jobban érvényesülnek, piacot találhatnak termékeik számára, jobban megismerhetik a vásárlóközönségük igényeit és szükségleteit. A helyi társadalom és gazdaság szempontjából pozitívum továbbá, hogy ezen közösségek munkahelyek teremtésére is képesek.

forrás: https://pixabay.com/photos/appetizer-summer-organic-colorful-1386743/

Csatlakozz egy zuglói bevásárlóközösséghez!

Ha részt vennél a leírtakhoz hasonló szuper kezdeményezében és saját kezedbe vennéd a saját vagy családod élelmiszerellátásának ügyét, akkor csatlakozz helyben, bármelyik zuglói bevásárlóközösséghez:

Zuglói Kenyérközösség – a piac szünetel, de a termelők elkezdtek átállni a házhoz szállításra (welovebudapest.com)

Zuglói Kenyérközösség Facebook oldala

Alapíts bevásárlóközösséget!

Ha kedvet kaptál, hogy elindíts valami újszerűt akkor az alábbi linkeken található útmutatók segítségével akár te is megalapíthatod helyi bevásárlóközösséged:

Bevásárlóközösségek szakmai felkészítés

Szatyor Bevásárlóközösség

Az alábbi kisfilmben megismerheted a Szatyor Bevásárlóközösség működését és a működtetők filozófiáját a témában.

Még többet szeretnél tudni?

Bevásárló közösségként indultak, de az egész gazdaságot megváltoztatnák (444.hu)

Kosárközösség tudástár

A bevásárlóközösségek példája mutathatja meg, hogy miért a közelben termelt élelmiszer sokszor a legbiztonságosabb (444.hu)

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content