Hírek|

Szakmai beszélgetés Szabó Rebekával, Zugló társadalompolitikáért és környezetvédelemért felelős alpolgármesterével.

Zugló Önkormányzata a klímaváltozás mérséklése és a várható hatásokra való felkészülés érdekében „Közösen a Zuglói Klímastratégia kialakításáért” néven átfogó projektet indított 2020. májusában.

A közel két évig tartó munka során az érintettekkel közösen egy olyan stratégia megalkotása a cél, amely helyi válaszokat tud adni a klímaváltozással összefüggő problémákra, valamint kijelöli azokat a középtávú célokat és a kerületben megvalósítandó intézkedéseket, amelyek alapul fognak szolgálni egy valóban zöld Zugló víziójához.

A projekt indulásának alkalmából Zugló társadalompolitikáért és környezetvédelemért felelős alpolgármesterével, Szabó Rebekával beszélgettünk.

Elindult a kerület közösségi klímastratégiájának kidolgozása, mit vár az elkövetkező időszak munkájától? Miért lesz ez fontos a kerületben élők számára?

A globális klímaválság idején rendkívül fontos, hogy minden lehetőséget megragadjunk a kibocsátáscsökkentés, és a várható káros hatások enyhítése érdekében is. Zugló, mint nagyvárosi önkormányzat nehézségei elsősorban a nyári kánikulai napok szaporodásában és a hirtelen lezúduló csapadék-tömegben mutatkoznak meg. Stratégiai szinten kell átgondolnunk, hogy hogyan védekezhetünk ezek ellen, és a folyamatba be kell vonni a kerület lakosságát is, hiszen nélkülük nem vehetjük fel a harcot a klímaválság ellen.

2019-ben készült el a Kerület Fenntartható Energia- és Klímaakcióterve (SECAP). Miben nyújt újat Zugló számára a klímastratégia projekt?

A klímastratégia a Klímabarát Települések Szövetsége által készített hazai módszertan szerint készül, ezért nagyobb hangsúlyt helyezünk a konkrét intézkedésekre és a szemléletformálásra. Ugyanakkor fontos a két stratégia és célrendszer egymásra épülése és szinergiája.

A SECAP technikai megközelítésű és elsősorban az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére koncentrál. A klímastratégia célkitűzése ennél tágabb: konkrétabb lépéseket fog tartalmazni és jobban fókuszál a szemléletformálásra, illetve vizsgálni fogunk további szakterületeteket is, például a hulladékgazdálkodást.

Mennyire lesz alkalma közreműködni a helyi lakosoknak a stratégia elkészítésében?

A stratégia előkészítése során nagy hangsúlyt fektetünk a lakosok és a helyi vállalkozások, civil szervezetek bevonására online kérdőívek és workshopok útján. Az abban megfogalmazott közös problémák és célok egyaránt a Kerület lakóitól kell, hogy eredjenek. Azt várjuk, hogy a klímastratégia kidolgozása során nagyon sok embert meg tudjunk szólítani a kerületben, és igazi közösségi munkával, minden érdekelt bevonásával tudjuk meghatározni a várható kihívásokhoz való alkalmazkodás módját és a konkrét tennivalókat.

A munka során a stratégiaalkotás mellett a klímatudatosságot növelő akciók is jelentős hangsúlyt kapnak. Milyen aktivitásokra számíthatnak a Zuglóiak a következő időszakban?

Az ősz folyamán szervezünk egy online ötletversenyt, ahol a Zuglóiak klímatudatos ötletei kerülnek megmérettetésre. Az óvodások és az általános iskolások számára egy játékos pontgyűjtő versenyt szervezünk, ahol a gyerekek interaktív feladatok formájában oldhatnak meg a klímaváltozással összefüggő kihívásokat. Két önkormányzati rendezvényen is interaktív programokkal várjuk az érdeklődőket a környezettudatosság és a klímavédelem jegyében. Külön készülünk a legfiatalabb korosztály játékos bevonására. A stratégiaalkotás során a lakosság tapasztalatait és véleményét kérdőíves formában mérjük fel, mind a helyi problémák mind a kitűzött célok tekintetében, emellett elindult a zugloklimastrategia.hu weboldal is, ahol folyamatosan tájékoztatást adunk a várható eseményekről és eredményekről. Szintén a honlapon lehet feliratkozni a most induló hírlevélre is, amelyben a kerület zöld ügyeiről tájékozódhatnak az érdeklődők.

Milyen célcsoportot szólítanak majd meg a programokkal?

A klímaválság minden társadalmi csoportot érint, ezért mindenkit szeretnénk megszólítani és részvételre buzdítani. A játékos feladatok, vetélkedők célcsoportja elsősorban az óvodások és általános iskolások, de a felnőtt lakosság megszólítására is lesznek eszközeink. A klímastratégia számára készített weboldal és a hírlevél mellett a helyi TV-ben, újságban is tájékoztatni fogjuk a lakosságot a legfontosabb eseményekről, hogy az internet hozzáférés hiánya se legyen akadálya a részvételnek.

Van-e arról információjuk, hogy a zuglói lakosság mennyire tudatos a klímaváltozás hatásaival kapcsolatban?

A SECAP (Fenntartható Energia- és Klímaakcióterv) készítése során elvégzett felmérés eredménye szerint a válaszadók közel 90%-a érzékelte az éghajlatváltozás hatásait a mindennapokban. Azt is elég pontosan be tudták azonosítani, hogy melyek a legnagyobb kockázatok: hőhullámok, időjárási szélsőségek, viharok, özönvíz-szerű csapadék, új özön- vagy kártevő fajok, illetve betegségeket terjesztő ízeltlábúak elterjedése. De a legfontosabb, hogy a zuglóiak 93%-a aktívan bekapcsolódna olyan helyi programba, amelynek célja, hogy a város minél jobban felkészüljön a környezet várható változásaira.

Zugló adottságait jól ismerő biológusként, milyennek találja a kerület természeti adottságai, melyek azok az értékek, amelyek megkülönböztetik Zuglót más kerületektől?

Az ingatlanfejlesztések felpörgése miatt Zuglóban elég magas a beépítettség, ezért kevés olyan hely maradt, ahol a természetes élővilág fennmaradhatott. Viszont elég magas a zöldfelületek aránya, főleg, ha a Városligetet is ide számoljuk, és nagy területen helyezkednek el a kertes házas övezetek, ahol sok ökológiailag, tájképileg értékes növény található. A kerület hangulatához és értékéhez nagyban hozzájárul a több mint 80 ezer sorfa. A Rákos-patak és közvetlen környéke még a jelenlegi formájában is nagy értéket képvisel, de ha megvalósulnak a tájrehabilitációs terveink, akkor igazi ökológiai folyosó és pihenőhely lesz egyben. Talán keveseknek jutna eszébe, de egyfajta zöld folyosóként funkcionál a körvasút töltésének mezsgyéje is, a Rákosrendezővel együtt fontos zöldfelületet alkotnak, ahol még egy védett növényfaj, a homoki imola is előfordul. 

A klímaváltozás hatásai veszélyeztetik a kerület számos értékét. Mint magánember, a kerület mely értékei, azok, amelyek személyesen is sokat jelentenek Önnek?

Rengeteg olyan hely van Zuglóban, amelynek sajátos bensőséges hangulata van. Gyerekkorom helyszíne nagyszüleim révén a Torontál utca – Újvidék tér madárdaltól hangos környéke, de sokáig laktam Istvánmezőn régi villaépületek, nagykövetségek szomszédságában. Jelenleg Alsórákoson élek, így sétáim gyakori helyszíne a Rákos-patak partja. Azok a helyszínek is örömmel töltenek el, ahol a helyi közösség gondjaiba vette a környezetét, és önkéntes munkával évről-évre szépítik a lakóhelyüket.

Sokan nem tudják Önről, hogy aktív kutatóként az MTA Ökológiai Kutatóközpontban a gyakorlati természetvédelem számára fontos kutatási területtel, restaurációs ökológiával foglalkozott, melynek során az emberi tevékenység hatására leromlott természeti területek helyreállítási lehetőségeit is vizsgálta. Zugló esetében mi lehet a kulcsa annak, hogy a társadalom az életmódjával kisebb nyomást gyakoroljon a természeti környezetére?

A zuglói lakosok lehetőségei nem különböznek jelentősen a nagyvárosokban élő emberek lehetőségeitől. Alapvető szemléletváltásra és a fogyasztásunk csökkentésére van szükség: be kell érnünk kevesebb energiafelhasználással, kisebb mobilitás igénnyel, kevesebb burkolt felülettel, és minél több természetközeli élőhelyet, madarak, rovarok számára búvóhelyeket, sokszínű növényzetet kell kialakítani magunk körül. Tudatos fogyasztóként előnyben kell részesíteni a hazai, szezonális, fenntarthatóan termelt élelmiszert, amit gyakran piacokon, bevásárlóközösségeken keresztül találhatunk meg. És az is fontos, hogy olyan vezetőket válasszunk, akik ismerik és komolyan veszik a környezeti válság kihívásait és aktívan keresik rá a megoldást.

Társadalompolitikáért és környezetvédelemért felelős alpolgármesterként mit gondol e két terület céljainak viszonyáról? Milyen összefüggések és kapcsolódási pontok vannak a társadalmi és klímavédelmi célok között?

A zöld politika nagy hangsúlyt fektet a társadalmi egyenlőtlenségek felszámolására is, hiszen a tudatos fogyasztás, a klímaválság elleni küzdelem csak akkor várható el az emberektől, ha biztonságban élhetnek és alapvető szükségleteik ki vannak elégítve. Ráadásul a környezeti károk okozása sok esetben tájékozatlanságból, vagy a választási lehetőség hiányából fakad. Zuglóban is élnek olyan családok, akik rossz minőségű fával kénytelenek tüzelni, és ezzel terhelik a levegőt. Nekik segíteni kell, hogy a lakóhelyük le legyen szigetelve, hogy jobb kályhát és jobb tüzelőt tudjanak használni (ebben már léptünk előre, az önkormányzati tűzifa program az utóbbin segít). Persze az is előfordul, hogy valakinek a luxusigényei sok fölösleges környezetterheléssel, széndioxid kibocsátással járnak, nekik fontos volna átgondolni és mérsékelni ezeket az igényeket a közösség és a saját hosszútávú érdekükben.

Mit vár a közösségi klímastratégia projekttől, miben tudna leginkább hozzájárulni Zugló hosszú távú társadalmi és környezeti céljaihoz? Milyen eredményt könyvelne el a projekt végén sikernek?

Abban bízom, hogy Zugló minden lakosa értesülni fog róla, hogy zajlik egy ilyen klímaválság-szempontú közösségi tervezés, és minden társadalmi csoportból be tudunk vonni embereket. Az az idő lejárt, amikor a „vezetés” mondja meg, hogy merre tovább, a sikeres védekezés érdekében közös erőfeszítésekre lesz szükség. Mindenkinek tenni kell valamit a maga lehetőségeihez mérten, mert a klímaválság már itt van a nyakunkon. Ez persze nem jelenti azt, hogy a kormányzatnak és az önkormányzatoknak ne lenne kitüntetett szerepe a klímavédelemben, hiszen a valódi eredményekhez rendszerszintű változásokra van szükség.

A Zöld Zugló Közösségi Klímastratégia céljainak elérése érdekében kérjük, töltse ki első kérdőívünket, amellyel szeretnénk megismerni az Ön tapasztalatait és javaslatait a kerületi klímavédelmi kérdésekkel kapcsolatban!

ONLINE KÉRDŐÍV KITÖLTÉSE

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content