Hírek|

Összesen 43 kerületi iskola és óvoda részvételével és több ezer pályázóval zajlott a tavaly ősszel indult játékos klímavédelmi vetélkedő, a Zuglói Klíma Kupa. Írásunkban beszámolunk a Klíma Kupa során elért eredményekről, számokról és bemutatjuk a résztvevő intézményeket, továbbá a program megvalósítása során tapasztalt kerületi összefogást, végül egy kis ízelítőt adunk egy-egy videó formájában az óvodák és az iskolák által készített alkotásokból. (A videók az írás végén találhatóak).

A Klíma Kupát lezáró eseményre a virtuális térben kerül sor a biztonság érdekében, egy nyilvános online díjátadó keretében, melynek részleteit a zuglo.hu-n megjelent írásból ismerhetik meg.  

A vetélkedőt lezáró díjátadó rendezvény a Zuglói Civil Ház Facebook oldalán nézhető vissza IDE KATTINTVA.

Mi is az a Klíma Kupa?

A többhetes szemléletformáló játék során a résztvevő gyerekek különböző klímavédelmi feladatok megoldásával gyűjthettek pontokat intézményüknek. Az izgalmas kihívásokat a Klíma Kupára készített feladatgyűjtemény tartalmazta. A gyerekek a vetélkedő közben olyan fontos, a mindennapjaikat is befolyásoló témákról tanulhattak, mint a hulladékgazdálkodás, fenntartható közlekedés, természetes élőhelyek védelme vagy éppen a tudatos fogyasztás. A gyerekek Zugló természeti értékeit is jobban megismerhették: a helyi példák segítségével a fenntarthatóság összetett kérdései még kézzelfoghatóbbá váltak számukra.

Klíma Kupa résztvevők és díjazottak

Nagy örömünkre mind az iskolák, mind az óvodák körében kiemelt volt a részvétel, amely mutatja a kerületi intézmények és pedagógusok elkötelezettségét is a klímavédelem iránt.

A Klíma Kupában 24 óvoda és 19 iskola vett részt egytől-egyig érvényes és magas színvonalú pályaműveket és alkotásokat benyújtva.

A Zuglói Klímakupában résztvevő óvodák és iskolák. Minden résztvevőnek gratulálunk!

Dobogós óvodák: A benyújtott alkotásokért gyűjthető pontokat egy zsűribizottság számolta össze, amely alapján a legtöbb pontot a Hétszínvirág Tagóvoda gyűjtötte, a második a Herminka Tagóvoda, a harmadik helyezett pedig a Kincskereső Tagóvoda lett.

Dobogós iskolák: A legtöbb pontot a Móra Ferenc Általános Iskola gyűjtötte, a képzeletbeli dobogó második fokára a Herman Ottó Tudásközpont Általános Iskola állhatott, a harmadik helyen a Dr. Mező Ferenc Általános Iskola végzett.

A dobogós intézmények mellett az összes első 10 helyezett óvoda és iskola is díjazásban részesült.

A Klíma Kupa résztvevőit egytől-egyig dicséret illeti, mivel Ők már a gyakorlatban is hozzáláttak egy klímabarát jövő megteremtéséhez.

Klíma Kupa a kerületi klímavédelemért

A Klíma Kupa a kerületi klímastratégia megvalósítása érdekében is sokat tett. A Klíma Kupa kihívásai a tavaly nyáron elfogadott kerületi klímastratégia során feltárt problémás területekre reflektálnak és hoznak megoldásokat. Ennek eredményeként elmondható, hogy a gyerekek már cselekvő módon tettek a klímabarát kerületért.

Egy alkotás a klímabarát hétköznapokról (Kaffka Margit Általános Iskola).

Eredmények számokban

A Klíma Kupa során összesen 5378 különálló alkotás született. A Komposztálj! kihívás keretében mintegy 48 db komposzt készül, amely több, mint a résztvevő intézmények száma. Az „Új otthont az állatoknak!” kihívás keretében a résztvevők partnerek bevonásával madárodúkat, sün búvóhelyeket, méhecske hoteleket és egyéb, a kerület élővilága számára hasznos hajlékokat építettek, így mindösszesen 180 db állatotthon készült.

A gyerekek nagyon kreatív megoldásokat adtak le különböző klímavédelmi problémákra reflektálva: használt ruhadarabokból varrtak bevásárlózsákot, kidobásra ítélt PET-palackokat újragondolva dísztárgyakat, játékokat készítettek. A résztvevők tehetségéről tesznek tanúbizonyságot a klímavédelmi plakátok és a videós, zenés vagy verses alkotások, melyek segítségével átérezhetjük a készítők látásmódját a fenntarthatóság egyes kérdéseiről.

A program színvonalát nagyban emelte, hogy a résztvevő intézményeknek lehetősége nyílt a fenntarthatóság egyes témáiban jártas partnerek bevonására is. A kihívások megoldását mintegy 38 partner segítette, melyek sorában megtalálhatóak voltak a természetvédelmi szervezetek, ökológus szakértők, civil szervezetek és gazdasági szereplők is.

Kiemelkedő alkotások

A támogatók jóvoltából a zsűrinek lehetősége volt a számos kiemelkedő alkotás közül néhányat különdíjjal is jutalmazni. A minimalista konyhakert különdíját a Nevelj konyhakertet kihívással a Zöld Lurkók Tagóvoda Maci jelű ovisa kapta. A Herman Ottó Tudásközpont Általános Iskola, Aranyalmák csapatának plakátjai a víz témáját dolgozták fel ezzel elnyerve a Lételemünk a víz különdíjat. A Jókai Mór Általános Iskola Ökoszisztemek csapata fából készült ötletes madáretetői nemcsak hasznosak, hanem a faágakra akasztva egészen beleolvadnak a természetbe, melyeket a zsűri különdíjjal jutalmazott. Művészet és fenntarthatóság különdíját az Álmos Vezér Gimnázium, Pedagógiai Szakgimnázium és Általános Iskola 1.a osztály videós pályázata nyerte el a Bringára fel! kihívás keretében, melyben az osztály egy animált videóban szavalva mutatja be, hogyan tudunk az elemekkel dacolva kerékpározni akár ősszel, télen is. A Zuglói Egészségfejlesztési Iroda különdíját a Munkácsy Mihály Általános Iskola 6.a. osztály Klíma Hírek videója kapta, amely a zsűri indoklása szerint egy „csodaszépen összerakott videó, ami bármelyik Tv-csatornán megállná a helyét”.

A Klíma Kupával mindenki nyert

A játékhoz készített feladatgyűjteményben szereplő kihívások megoldása során az óvodások és az iskolások valós, Zuglóban aktuális klímavédelmi kihívások megoldása érdekében tettek fontos gyakorlati lépéseket. A cselekvés újtára lépve zöldítették saját és családjuk életmódját, fenntarthatóbbá téve intézményüket és közvetlen környezetüket, mindeközben játékos formában hasznos és életre szóló tudást sajátítottak el.

A Klíma Kupa hatása nemcsak a fiatalokat tette még érzékenyebbé és tudatosabbá a fenntarthatósági kérdésekben, hanem velük együtt a családjuk, barátaik és mi is tehettünk egy lépést a pozitív változás felé, hogy kisebb fogyasztással, a bolygóra vigyázva, de mégis nagyon boldogan élhessünk.

Klímabajnok pedagógusok és szülők

A Klíma Kupa sikere nagyban a kerület elkötelezett pedagógusain múlott, Ők voltak, akik a pandémia okozta nehézségek ellenére beépítették a pedagógiai munkájukba a klímavédelmi kihívások megoldását. Zugló Önkormányzata nevében köszönjük munkájukat!

Emellett számos kihívást a gyermekek szüleikkel, rokonaikkal, vagy akár tágabb baráti körükkel, ismerőseikkel összefogva, otthon oldottak meg. Ezért külön köszönet illeti a feladatok megoldásában résztvevő szülőket és segítőket is.

Partnerek és közösségi összefogás

A Klíma Kupa program messze túlmutatott az óvodák és az iskolák falain, a résztvevőknek lehetősége volt a fenntarthatóság egyes témaköreiben jártas partnerek segítségét bevonni az egyes kihívások megvalósításához.

A Fővárosi Állat- és Növénykert az „Új otthont az állatoknak!” kihívás keretében ismeretterjesztő foglakozásokat tartott a városban élő állatok fajtájáról, igényeiről ezzel megalapozva a madároduk vagy a kisemlős lakok készítését.

Az FKF Zrt. edukációs csoportja foglalkozásokat tartott többek között a hulladékgazdálkodási projekt ötletek megvalósítása érdekében.

A fenntartható divat témakörét tárta fel az „Alternatívák a gyorsdivatra” névre hallgató kihívás, melyet a PINKPONILO nevű fenntartható divat szellemiségét követő közösségi kreatív stúdió és műhely inspirált és támogatott.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület madarak városon belüli megfigyeléséhez nyújtott segítséget oktatási anyagok megosztásával.

A Zuglói Egészségfejlesztési Iroda hulladékvadász séták vezetését vállalta, hozzájárulva ezzel a kerület bizonyos pontjainak önkéntes megtisztításához.

A WWF Magyarország munkatársai a Rákos-patak élővilágának megismerését célzó kirándulásokat szerveztek az arra jelentkező Klíma Kupa résztvevők számára.

A felsoroltokon túl számos további civil és szakmai szervezet, valamint szakértő bekacsolódott partnerként a Klíma Kupába, ezzel többek között például nyersanyagot biztosítva az állatotthonok megalkotásához, termőföldet és magokat szolgáltatva a zöldellő konyhakertekhez, valamint további hasznos gyakorlati tudást átadva az iskoláknak és óvodáknak.

Ezúton köszönjük minden bekapcsolódó partner hozzájárulását a résztvevő óvodák, iskolák és Zugló Önkormányzata nevében!

Köszönjük támogatóinknak!

Klíma Kupa helyezettjeinek járó díjai és a különdíjak mellett minden résztvevő intézmény elismerő oklevéllel és egy meglepetés ajándékcsomaggal gazdagodott. Köszönjük a felajánlásokat a Klíma Kupa támogatóinak: Zuglói Egészségfejlesztési IrodaFKF Zrt., Siemens Zrt.IKEA Lakberendezési Kft., Zuglói PagonyMIZUglónk projektiroda.

A Zuglói Klíma Kupa résztvevő partnerei és támogatói.

Folytassuk tovább!

A Zuglói Klíma Kupa ugyan lezárult, azonban fontos, hogy a megszerzett ismereteket továbbra is alkalmazzuk a hétköznapok során. Egyúttal bízunk benne, hogy a Klíma Kupa Feladatgyűjtemény a jövőben is hasznos eszköz lehet az óvodai és iskolai foglalkozások megtartásához és a gyerekek a pedagógusokkal, szülőkkel együtt tovább folytatják a megkezdett zöld gyakorlatokat.

A feladatgyűjtemény nyilvános, és bárki számára egy kattintással elérhető lesz hamarosan a www.zugloklimastrategia.hu oldalon.

Ha szeretne értesülni a kiadvány megjelenéséről, iratkozzon fel a Zöld Zugló Hírlevélre.

Klíma Kupa kiállítás

A Klíma Kupa során készített fantasztikus alkotások megtekinthetők lesznek majd a nagyközönség számára is egy kiállítás keretében, melyet Zugló Önkormányzata szervez a Zuglói Civil Házban.

A kiállításra tavasszal kerül sor, melyre minden kedves érdeklődőt nagy szeretettel várnak.

Ízelítőként ajánljuk figyelmükbe az alábbi VIDEÓS összeállításokat az óvodák és az iskolák munkáiból.

Összeállítás az óvodások alkotásaiból (Zuglói Klíma Kupa 2021)
Összeállítás az iskolások alkotásaiból (Zuglói Klíma Kupa 2021)

Comments are closed.

Close Search Window
Skip to content